قرارداد مشاوره چیست؟ آشنایی با انواع قرارداد مشاوره
قرارداد مشاوره چیست؟ آشنایی با انواع قرارداد مشاوره

قرارداد مشاوره چیست؟ آشنایی با انواع قرارداد مشاوره، صنعت مشاوره یکی از صنایع پول‌سازی و جذاب در ایران و جهان است. امروز برای هر بخش از کسب و کار، مشاوران مختلفی آماده ارائه خدمات خود هستند. مشاوران بازاریابی، مشاوران امور مالی و حسابداری از رایج‌ترین و پرتقاضاترین مشاوران برای بیزنس‌ها هستند.

قرارداد مشاوره چیست؟ آشنایی با انواع قرارداد مشاوره

قرارداد به معنی توافق بین یک یا چند نفر با یکدیگر است. در ماه 138 قانون مدنی ایران، قرارداد یا همان عقد به صورت «عقد بدین معناست که یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد بر امری کنند که مورد قبول آنها باشد.» تعریف شده است. قرارداد مشاوره نیز نوعی عقد است که بر اساس آن یک کسب و کار یا کارفرما از خدمات یک مشاوره‌ای یک شخص حقیقی یا حقوقی استفاده می‌کند. مهم‌ترین مواردی که باید در قرارداد ذکر شود به شرح زیر است:

  • مشخص کردن دو طرف قرارداد: اولین موردی که در قرارداد مشاوره بایستی ذکر شود، مشخصات طرفین است. مشخصات کارفرما یا شرکت به همراه مشخصات مشاور شامل اطلاعات هویتی بایستی در قرار داد ذکر شود.
  • مدت زمان: مدت زمان قرارداد مشاوره‌ای بایستی به صورت کامل در قرارداد ذکر شود. مدت زمان قرارداد می‌تواند به صورت‌های مختلف مثل ساعتی، نیمه وقت، تمام وقت و دیگر موارد ذکر شود که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.
  • تعهدات طرفین: طرفین قرارداد بایستی به صورت کاملا شفاف، دقیق و صریح تعهدات متقابل یکدیگر را در قرارداد ذکر کنند.
  • نحوه پرداخت: شیوه پرداخت در قراردادها می‌تواند به صورت‌های مختلف انجام شود اما نحوه پرداخت بایستی به صورت کامل در قرارداد ذکر شود.

قرارداد مشاوره ای ساعتی

یکی از رایج‌ترین انواع قراردادهای مشاوره به صورت ساعتی است. در این نوع قرارداد، مشاوره متعهد می‌شود بر اساس تعداد ساعاتی مشخص، خدمات و مشاوره‌های خود را به کسب و کار ارائه کند. برای مثال یک مشاور بازاریابی 8 ساعت از زمان خود در هفته را صرف ارائه مشاوره به یک شرکت می‌کند. او موظف به انجام 8 ساعت مشاوره است که البته می‌تواند به صورت حضوری، تلفنی یا آنلاین (بنا به توافق طرفین) انجام شود.

قرارداد مشاوره ساعتی مشمول قانون وزارت کار خواهد بود. به عبارت بهتر مشاوران ساعتی از تمام مزایا مثل حق بیمه، حق مسکن، پاداش و سایر حمایت‌های اجتماعی برخوردار خواهند بود.

قرارداد مشاوره پیمان‌کاری

در قرارداد مشاوره پیمان‌کاری، مشاوره تعهدی به انجام کار خود در ساعت مشخصی ندارد. بلکه در این قرارداد او بایستی وظایف خود را در یک مدت زمان مشخص با گام‌های مشخص شده در قرارداد انجام دهد. به عبارت بهتر قرارداد مشاوره پیمان‌کاری، معمولا به صورت تعهدی بلندمدت تر از قراردادهای ساعتی است. قراردادهای مشاوره پیمان‌کاری تابع ماده قانون 38 تامین اجتماعی است.